A Japán turizmus
Japánban a legnagyobb turizmus A Fuji-nál található. A képen a Fuji látható Japán gyönyörű vulkánja.

A japán szigetvilág már a 13. században, amikor Marco Polo feljegyzéseiben "Zipangu" az Arany Földje néven említette, nagyon sok kalandort vonzott. Japán fő attrakciói a kulturális változatosság, a színes és megihlető természet, és a vendégszeretet, melynek köszönhetően az ország népszerűsége folyamatosan nő. Japán egy olyan desztináció, ahova bárki eljuthat elfogadható áron és teljes biztonságban, ahol egymás mellett él múlt és jövő. Ősidők óta Japán felszívta a fejlettebb ázsiai országok kultúráját, melyet a 19. század második felében a nyugati civilizáció elemeivel ötvözött. A különböző kultúrális hatások részleges asszimilációjával új és mélyebb dimenziót öltött az ősi kultúra. Ez a csodálatos harmónia a kifinomultság, a Kelet fogalma, illetve a csúcstechnológia és a gyakran ultramodern városi életmód között, élő bizonyítéka a mai Japán gazdag történelmének.
Gyönyörű, nyugtató, nosztalgikus, mély, divatos, étvágygerjesztő, izgalmas, történelmi, kulturális. Japánnak ezer arca van - egy ország, mely őszinte és szívmelengető vendégszeretetével mindenkit elvarázsol. Isten hozott Japánban!
A japán kultúráról röviden
Japánban, még a nagyvárosokban is, egymástól teljesen eltérő templomok, szentélyek találhatók: pompás buddhista templomok, vagy egyszerű, szinte díszítésmentes épületek, sötétzöld erdők által körülölelt sinto szentélyek, melyek többsége legalább ezer éves. A sintoizmus egy sajátos ősi japán vallás, mely az elődök tiszteletére és a természettel való harmóniára ösztönöz. A buddhizmus pedig az ázsiai kontinensről átvett vallás, mely szellemi felvilágosodást és üdvösséget hirdet. Mind a sintoizmus, mind a buddhizmus elsődleges és folyamatos kulturális, valamint esztétikai ihletforrás a japánok számára.
A templomokban található buddhista képek illetve a japán kertek, melyek a természet miniatűr, de hű másolatai, magukban is önálló remekművek. Elég kiülni egy templom erkélyére, a kertet nézni, és az idő megáll. A templomok és szentélyek ősidők óta népszerű zarándokhelyek, ezért akár a japán turizmus előhírnökeinek is tekinthetők.
Természet, vidéki látnivalók
Pár óra autózás vagy vonatozás után akár Tokióból is az utazó egy teljesen más világba csöppen: békés, idillikus környék, a háttérben buja növényzettel borított hegyek, kis közösségek a távoli messzeségben, halászfalvak a tengerparton.
A rizstermesztés több, mint kétezer éves múltra tekint vissza. Azóta sokat fejlődött a japán gazdaság és az ipar, de a rizstermesztés változatlanul fontos szerepet tölt be az ország életében. Kora nyáron a friss zöld palánták rendezetten sorakoznak a vízzel borított földeken, majd ősszel, amikor a víz kiszárad,és a termés megérik, a rizsföldek aranyló szőnyeggé változnak. Az ország hegyekkel és tengerparttal is megáldott, ezen kívül a helyi fesztiválok, a művészet, a helyi ízek és mindenekfölött a házigazdák vendégszeretete is hozzájárul ahhoz, hogy felejthetetlen élményekkel távozzunk ebből a csodálatos országból.
Szabadtéri piacok, gourmet élvezetek
Mindenki a helyi finomságokat szeretné megkóstolni, ha külföldre utazik. Az eredeti helyi specialistásokat, egzotikus fűszereket pedig a helyi piacokon lehet megtalálni. Egy forgalmas piac számos turistát vonz: öröm nézelődni, olcsón lehet vásárolni, és a helyszínen elfogyasztott ebéd is külön élvezet nyújt.
Japánban, főleg a nagyobb városokban, szinte minden nemzet konyhája képviselteti magát. Az olasz, francia éttermektől az amerikai hamburgerig, eredeti ázsiai, dél-amerikai ételekig minden megtalálható. Ha valaki messziről érkezik Japánba, érdemes az igazi japán ételeket megkóstolnia. A "kaiseki-ryori", avagy a több fogásos vacsorák az első osztályú éttermekben, az ismert "sushi", "sashimi", "tempura" és "sukiyaki" , a népszerű "soba" vagy "ramen" tészták közül bárki kedvére válogathat. Mi a közös elem bennük? Egészségesek, friss hozzávalókból készülnek, és nagyon finomak!
Fesztiválok, események
Szinte minden nap ünnepelnek valamilyen eseményt Japánban. Sok fesztivál, melyet a helyiek "matsuri"-nak neveznek, sinto vagy buddhista eredetű, míg a hófesztiválokat és a tűzijátékokat inkább a helybeliek, és a turisták számára szervezik.A sinto vallás eredetét az a hit magyarázza, hogy a japánok szerint minden természetbeli dolognak szellemi hatalma van, ezeket a hatalmakat "kami" isteneknek/szellemeknek nevezik. A sinto eredetű "matsuri"-k során a japánok a kamikkal kommunikálnak, bőséges termésért, jó üzletért valamint boldog és virágzó közösségért fohászkodnak.
Múzeumok, galériák
Az évszakonként megújuló, változó természet hozzájárult ahhoz, hogy a japánoknak sajátságos esztétikai érzéke alakult ki. A japán kézművességet a részletek pontos kidolgozása és a kifinomult szépség jellemzi. Műfajilag, a több, mint ezer éves múlt során a japán festészettől, beleértve a híres "ukiyoe" képeket, melyek nagy hatással voltak a francia impresszionistákra, a békés buddhista képekig, valamint a hagyományos népművészeti termékektől, mint lakkozott tárgyak, kerámia, textilanyagok, az egykori harcosok páncéljától és kardjaitól a legmodernebb alkotásokig minden megtalálható. Ezért nem csoda, hogy Japán bővelkedik múzeumokban. Bármerre az országban, a helyi múzeumok és galériák a helyi jellegzetességekbol is nyújtanak ízelítőt.
Hagyományos előadó művészet, kulturális tevékenységek
A hagyományos japán előadó művészet generációról generációra szállt, és maradt fent számunkra. Japán a hagyományos muvészetek gazdag tárházával büszkélkedhet. A színpompás színpadon előadott Kabuki mindig egy szívszorongató témát dolgoz fel. A stílusos Noh színházat leginkább a "yugen" fogalmával jellemezhetjük, ez egy olyan mély és kifinomult szépségen alapuló esztétikai értéket jelent, melyet nem lehet szavakkal leírni vagy konkrét formába önteni. A Bunraku bábszínházdarabok őszinte leírásai az elfogadott esztétikai ideálok valamint a hétköznapi emberek valóságos élete és érzelmes mindennapjai közötti konliktusnak. A darabokat balladás hangvételben, 3 húros samiszen kísérettel adják elő.
A hagyományos kulturális tevékenységek, mint például a teaszertartás vagy az "ikebana" virágrendezés több, mint egyszerű elfoglaltság. A "wabi" (elegáns nyugalom) és a "szabi" (antik elegancia) szellemét ötvözik. Nem csak a teaszertartás és az ikebana alapjait sajátíthatjuk el, hanem akár azt is megtanulhatjuk, hogyan kell egyedül kimonóba öltözni. Próbálják ki. Legfeljebb egy újabb énjüket fedezik fel!
Építészet
Hol található a világ legrégebbi, valamint a legnagyobb faépülete? Japánban. A legöregebb fatemplom a Horyuji (épült 607-ben), a legnagyobb pedig a Todaiji (a jelenlegi templomot 1709-ben építették, és 57 m magas). A buddhista szerkezetekre a japán építészeti vonások jellemzőek, annak ellenére, hogy sokáig kínai hatás alatt álltak. Nagyon sok építészeti remekművet találhatunk országszerte, különös figyelmet érdemelnek az egykori fővárosok - Nara , Kiotó és Kamakura - csodái.
A 16. század második felétől a 17. század végéig a japán földesurak egymással versengtek, ki tud szebb és hatalmasabb kasélyt építtetni, egyúttal saját hatalmukat fitogtatva. Így született meg a híres és méltóságteljes Himeji kastély. De nemcsak a hagyományos szerkezetű épületek tekinthetőek építészeti remekműveknek. Már a 19. század második felétől a modern nyugati építészet is nagy hatással volt a japán építészekre. Figyelembe kell venni viszont, hogy a japánok csak akkor tekintenek szépnek egy épületet, ha az teljesen harmonizál az őt körülvevő természettel. A mai tervrajzok és anyagok különbözhetnek ugyan a régebb felhasznált anyagoktól, de a harmóniára való törekvés megmaradt, és ez a tendencia a kortárs japán építészek műveiben is felfedezhető. A kortárs japán építészet nagyon eredeti, és annyira izgalmas, hogy úgy érezzük, hogy az épületek egy 'folyamatos kísérlet résztermékei'. Hasonlítsák össze a régi és új japán épületeket, kellemes meglepetésben lehet részük!
Csúcstechnológia
Képzeljék el mi lehet a végeredménye a következő képletnek: csúcstechnológia megszorozva a kultúrával és művészettel. A végeredmény csak izgalmas lehet. Japán vezető világhatalom a kutató és fejlesztő programokban. Hogy csak egy pár példát említsünk az elért sikerekből, gondoljunk a csúcstechnológiát és a sajátos japán kreativitást ötvöző kompakt, és divatos mobiltelefonokra, vagy az 'AIBO' névre hallgató robot- kutyára. Ugyanakkor, a különböző ipari területeken vezetõ cégek a legújabb technológiát bemutató állandó kiállításokat és múzeumokat működtetnek. Ezeket a kiállításokat bárki megtekintheti, belépőjegyet is ritkán kell fizetni, így juttatják el a fogyasztóhoz a legújabb kutatási és fejlesztési programok eredményeit. Ezek a létesítmények nagyon népszerűek, mert művészi, de egyben szórakoztató, és mindenki számára érthető módon ismertetik meg a legfejlettebb technológiát.
Ki kell emelni a japán animációt, manga rajzfilmeket és TV játékokat, melyeknek világszerte akadnak rajongói.
Habár Japán leginkább nagyszerű kulturális örökségéről és hagyományőrzésérol híres, a kortárs kultúra és a high-tech iránt rajongó látogatók megtalálják számításukat. |