Kiotó és Nara

 |
Kiotót Japán kultúrális központjának tekintik. A tradicionális művészet és a kultúra kiemelt szerepet kap a város életében és rengeteg élményt nyújt látogatóinak. Több, mint 1600 buddhista templomával és 270 shinto szentélyével egyike a világ legnagyobb kultúrális kincseinek.
A város legfontosabb látnivalói az Aranypavilon, a Kyomizu templom, a Heian Jingu, a császári palota és a Fülemüle-padlójáról híres Nijo palota. A kevésbé látogatott teplomokat is érdemes végiglátogatni, ilyen például a kőkert, Ryoan-ji és Manpuku-ji, Shisen-do és Ginkaku-ji házai, ahol kikapcsolódhatunk és megpihenhetünk a kedves kis hátsó kertekben, elgyönyörködhetünk a barátságos házacskákban.
Egy séta Kiotó központjában különleges élmény: elveszhetünk Nishiki-koji nyüzsgő piaci forgatagában, megcsodálhatjuk a Kiyamachi és környéke nyújtotta festõi látványt, és bebarangolhatjuk a híres gésanegyedet, Gion és Pontochot. Más japán városokkal összehasonlítva Kiotóban sokkal egyszerűbb a tájékozódás. A város, amely több ezer évig a Császári Birodalom fővárosa volt, kínai modell szerint épült, utcái merőlegesek egymásra. A várost többször a porig rombolták a tűzvészek, a középkorban garázda bandák foszották ki, de ez az egyetlen olyan város, amit a második világháború során nem bombáztak.
A város központjában található a japán építészet egyik remekműve, egyszerűségéről híres Császári Palota. (Belépni csak engedéllyel lehet, az engedélyeket az útlevél alapján 20 perccel a 10 illetve 14 órakor kezdődő látogatások előtt lehet kiváltani.) A Palota közelében a díszesebb Nijo kastély áll, mely a Tokugawa sógunok szálláshelyéül szolgált, amikor esetenként Kiotóba látogattak.
A Gion negyed Shijo-Kawaramachi mellett nagyszerű hely a hagyományos művészetek és a japán színház megcsodálására. A hely sajátságos légkörének megteremtéséhez az ízlésesen megtervezett régi stílusú éttermek sora is hozzájárul.
Higashiyama környékén a Sanjusangendo templom az 1001 aranyozott, a kegyelem istennőjét, Kannont, ábrázoló szobrocskáról híres, míg a Kiyomizu templom a széles, fából készült erkélyéről, melyről csodálatos kilátás nyílik a városra. A Ginkakujit, avagy az Ezüst Pavilont mind tökéletes építészeti kivitelezésért, mind gyönyörű japán kertjeiért érdemes meglátogatni. Ugyanilyen okokból érdemes megnézni a Katsura Császári Villát Kiotó nyugati részén. A Shugakui Császári Villát a Tokugawa sógunok építtették Go Mizuno császár részére. A császári villák megtekintéséhez szükséges engedélyt az Imperial Household Agency-nél ajánlatos minél előbb beszerezni.
Arashiyamát Kiotó központjából vonattal lehet megközelíteni (kb. 20 perc az út), szép idő esetén gyalog vagy biciklivel érdemes bejárni a környéket. Nagyon sok híres templom és bolt található itt.
Kiotó nyugati részén kötelező meglátogatni a Kinkakuji és a Ryoanji templomokat. A csodálatos Kinkakuji, avagy az Aranypavilon tökéletes ellentéte a kőkertjéről híres Ryoanjinak. A csak sziklákat és fehér homokot tartalmazó kert maga az egyszerűség mintaképe.
42 km-re Kiotótól terül el Japán egyik régebbi fővárosa, Nara, amely nem csak a japán irodalom, művészet, kézművesség és kultúra bölcsője volt, hanem az iparé is. A legfőbb látnivalók, mint például a Városliget, vagy ismertebb nevén az Őzpark (sok szelíd őz otthona) az állomás környékére csoportosul.
Az állomástól nyugatra lévő Kofukuji templomot 710-ben építették. A Nemzeti Kincstárban nagyon sok értékes buddhista szobrot találunk, a közelben pedig egy ötemeletes pagoda tükröződik vissza a Sarusawa tóban.
A Nara Nemzeti Múzeum gyűjteménye minden korszakból tartalmaz buddhista remekműveket. Viszont talán a leghíresebb nevezetesség a legnagyobb faépületnek tartott Todaiji templom, amelynek legnagyobb csarnoka, a Daibutsuden, a narai Nagy Buddha szobornak ad otthont.
További nevezetesség a 768-ban épített Kasuga sinto szentély, piros épületei üde színfoltok a zöld természetben, és az 1800 álló kőlámpás valamint az ereszről függő 1000 fémlámpa nem mindennapi látnivaló, főleg kivilágított állapotban. Japán egyik legfontosabb temploma, a Horyuji (amely valójában körülbelül 40 épületből álló együttes), vonattal 45 percre Narától, Japán, és a világ egyik legrégebbi sértetlen fatemploma 607-ben épült. UNESCO Világörökséggé nyilvánították, akárcsak a Todaijit és további 7 templomot és szentélyt Narában, valamint Kiotóban a Kinkakujit és számos más épületet. | |